کتاب خدا حفظتان کند دکتر کوارکیان

اثر کورت ونه گات از انتشارات افراز - مترجم: مصطفی رضیئی-ادبیات معاصر

خدا حفظ‌تان کند دکتر که‌وارکیان، احتمالا عجیب و غریب‌ترین مجموعه یادداشت‌هایی است که تاکنون خوانده‌اید. کورت ونه‌کات جونیور، این بار در نقش خبرنگار ایستگاه رادیویی WNYC، خودش را به مهم‌ترین زندان تگزاس می‌برد و تا به لطف دوست واقعا صمیمی‌اش، دکتر که‌وارکیان، در سالن مجهز مرگ این زندان نیمه‌جان شود، از تونل آبی بگذرد و در آن دنیا با شخصیت‌هایی گوناگون، درست دم در بهشت مصاحبه کند و برگردد و سپس متن‌های کوتاه خود را در برنامه‌های نود ثانیه‌ای این رادیو بخواند. متن‌های ونه‌گات صرفا برای تفریح نوشته نشده‌اند، بلکه هدفی جدی ورای این متن های شاد و شنگول قرار گرفته است، تا نشان دهد بهشت و جهنم، دقیقا چیزی است که در این دنیا برای مردمان زمین می‌سازیم؛


خرید کتاب خدا حفظتان کند دکتر کوارکیان
جستجوی کتاب خدا حفظتان کند دکتر کوارکیان در گودریدز

معرفی کتاب خدا حفظتان کند دکتر کوارکیان از نگاه کاربران
ایده‌های کورت ونه‌گات، واقعن جذاب و خلاقانه‌ان. توی این کتاب، گوینده‌رادیویی رو داریم که توی هرقسمت برنامه‌ش نیمه‌جون می‌شه و می‌ره از شخصیتای مرده مصاحبه تهیه می‌کنه و توسط دکتر به زندگی برمی‌گرده. طنز خوبی داره و حرفای درظاهرناجدی‌درباطن‌جدی می‌زنه. زندگی‌نامه خود ونه‌گات هم آخر کتاب هست که خوندنش خالی از لطف نیست!

مشاهده لینک اصلی
این بار ونه گات به کمک دکتر که وارکیان، نیمه جان می شود، احتمالا با تزریق چیزی مرگبار، به آن دنیا می رود، دم در بهشت با آدم های مختلف مصاحبه می کند و برمی گردد. جهنمی وجود ندارد! همه به بهشت می روند و سنت پیتر ترتیب ملاقات ها را درست دم در بهشت می دهد!
خود کتاب 65 صفحه بیشتر نیست، اما نشر افراز زندگی نامه ی کوتاه ونه گات را هم پیوست کرده است.
بین این آدم ها، هیتلر هست که از ونه گات می خواهد روی بنای یادبودش! بنویسند ببخشید. آسیموف هست که در بهشت هم همچنان می نویسد. نیوتون هست که سعی دارد بفهمد این تونل آبی چیست و چگونه کار می کند و از همه بهتر مری شلی:
«گفتم بسیاری از آدم های نادان فکر می کنند که فرانکن اشتاین نام هیولاست و نه نام دانشمند خالق آن.
گفت به هر حال آن ها چندان احمق نیستند. توی داستان من دو تا هیولا وجود دارد، نه یکی، و یکی از آن ها، آن دانشمند، واقعا نامش فرانکن اشتاین است.»
سه ستاره چون متن مصاحبه ها شدیدا کوتاه اند. انگار نویسنده عمدا فرصتی چنین استثنایی را به راحتی از دست داده.
تورقش خالی از لطف نیست.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب خدا حفظتان کند دکتر کوارکیان


 کتاب فداکاری مظنون X
 کتاب پلی به سوی جاودانگی
 کتاب نیچه درآمدی به فهم فلسفه
 کتاب سرآغاز عشق
 کتاب نامو دختر آفریقا
 کتاب گفتگو با خدا (جلد سوم)