کتاب در انتظار تاریکی در انتظار روشنایی

اثر ایوان کلیما از انتشارات آگه - مترجم: فروغ پوریاوری-ادبیات معاصر

Waiting for the Dark, Waiting for the Light is the story of Pavel, once a promising, award-winning documentary filmmaker, forced to survive under communism by working as a cameraman for the state-run television station. Now middle-aged, he dreams of one day making a film — a searing portrait of his times that the authorities would never allow. When the communist regime collapses, Pavel is unprepared for the new world of supposedly unlimited freedom, unable to make the film he has always wanted to make. Waiting for the Dark, Waiting for the Light is a powerful, important novel about the struggle between the ideal and the temptations of freedom.


خرید کتاب در انتظار تاریکی در انتظار روشنایی
جستجوی کتاب در انتظار تاریکی در انتظار روشنایی در گودریدز

معرفی کتاب در انتظار تاریکی در انتظار روشنایی از نگاه کاربران
داستان از افکار مردی با نام پاول در طی انقلابی که در کشورش صورت می گیرد تشکیل شده . پاول در طی داستان سوالهایی در مورد مسایل مختلفی از جمله آزادی ،عدالت ،پیروزی ،مرگ و غیره مطرح می کند و براساس تجریاتش به آنها پاسخ می دهد . پاول عکاس و فیلمبرداری است که در دوران سانسور در کشورش با علاقه به فعالیت می پرداخت اما با تغییر حکومت او نیز علیرغم آزادی که برای فعالیت دارد علاقه ای به فعالیت های قبلی ندارد و تمام این تغییرات را چیزی سطحی می داند که در واقع تاثیری در میزان رفاه و رضایت مردم نداشته است .او به بیگانه ای در مملکت خود تبدیل شده است از پس چهره های آشنا آدم های متفاوتی بیرون آمده اند .حتی دوربینی که هنوز با خودش حمل می کرد نشانه ی بیگانگی اش بود وضعیتی که نمی توانست تمایزی بین امور ضروری و غیر ضروری بگذارد .
در حقیقت دنیای دور و بر آنها عوض شده بود و آنها سعی می کردند که آنرا به شکل سابقش برگردانند و این تضاد آشکار وضعیت آنها بود
به قول پاول : وقتی قلاب را می بلعیم چه امیدی به فرار وجود دارد ؟ آیا حتی خبرداریم که قلاب را بلعیده ایم ؟
آدم ها از هم جدا می شوند و روزیکه دوباره به هم برخورند آدم های دیگری شده اند ....

مشاهده لینک اصلی
آدم ها تا وقتی زنده هستند به مرگ فکر نمی کنن و وقتی به لحظه های آخر رسیدن احساس می کنن سرشون کلاه رفته. قبل از اینکه واقعا فرصت زندگی داشته باشن مرگ بهشون رسیده،قبل از اینکه مفهوم زندگی رو بفهمن. زندگی میکنن بدون اینکه مرگ رو بپذیرن.
- تو مرگ رو پذیرفتی؟
جواب داد : نمیدونم ولی سعی میکنم حداکثر استفاده از زندگی رو ببرم.
- حداکثر استفاده از زندگی یعنی چه؟
- یعنی وقت تلف نکردن.
- اینکه جواب مناسبی نیست. وقت تلف نکردن یعنی چی؟یعنی نزدیک بودن به کسی که عاشقشی؟
- اگه عاشق کسی نبودی چی؟
- اون وقت باید دنبالش بگردی
...

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب در انتظار تاریکی در انتظار روشنایی


 کتاب بحران
 کتاب گلوله برفی
 کتاب افق
 کتاب چیزهایی که هیچکس به دختران چاق نخواهد گفت
 کتاب گذرگاه
 کتاب بازی های خطرناک